7 nástrah home office práce z domova

7 ale

„Práce z domova musí být vážně super, jak já ti závidím!“ „Ty máš ale veget! Takhle bych se chtěla chvíli mít taky…“ Podobné věty slýchává snad každý, kdo pracuje z domova. OK, opravdu má home office práce z domova spoustu výhod. Někdy je to dokonce jediné možné řešení, jak zůstat pracovně aktivní ve složité životní situaci. Ale všechno má své „ale“. Pokud se chytíte do pasti nástrah home office práce z domova, přestanete ji zvládat a šéf si bude hledat za vás náhradu. Pojďme si říct, jak tomu předejít…

V mém článku Hoďte si v práci nohy na stůl jsem vám představila dvě obyčejné rodiny a jejich jeden klasický den. Dnes jsem vybrala rodinu třetí, kde se matce dvou dětí konečně splnil sen. Pracuje z domova…

Rodina č. 3 – uvízlá v pasti home office práce z domova

home office práce z domova
home office práce z domova

 

Crrrr!!! Zase ten budík!!! Matka ho otráveně zamáčkne. Tak ráda by se ještě zavrtala pod deku, když konečně nemusí vstávat do práce. Po chvíli se přeci jen přemluví vstát, a ještě v pyžamu zapíná notebook. Uvaří si kafe, aby se probrala k životu, připraví snídaně a svačiny pro všechny a mezitím kontroluje pracovní poštu. Notebook na jídelním stole zabírá víc místa, než by se ostatním členům rodiny líbilo. Jejich poznámky o „chatování už od rána“ ji začínají vytáčet. Oni si snad myslí, že celý den jen surfuje na počítači! Už aby odešli a byl tady klid…

Teda dnes ji šéf zase nešetří. Tolik úkolů na práci home office z domova! Raději nejdřív zajde na chvilku za tchýní, než k nim sedne. Z chvilky jsou dvě hodiny. Otevírá první úkol a už je skoro poledne. Po pár pokusech pohnout se zadáním to vzdává. Musí uvařit, vyprat, uklidit.

Odpoledne, po telefonických instrukcích k úkolům, nutným při práci home office z domova, sedá opět k notebooku. Hlavou se jí honí, co vše by ještě měla stihnout. Na nákup se jí vůbec nechce, musela by se převlékat a umýt si vlasy. Zavolá manželovi, aby se zastavil v obchodě a pro mladší dceru v hudebce. Dnes jí práce home office z domova vůbec nejde od ruky. Jukne na Facebook, jestli tam není někdo na „pokec“. Nikdo. Asi jsou všichni ještě v práci…

Navečer je rodina už doma a ona má splněno sotva půlku úkolů. Při večeři jí konečně naskočí nápad! Jenže rodina si chce povídat, a to ji neustále ruší a rozptyluje. Sebere notebook a „uklidí se“ do ložnice, jinak to fakt nedodělá! A to chtěla jít na procházku se psem, když bylo tak krásné počasí.

Je deset hodin večer a manžel jde spát. Opět se musí přestěhovat s pracovním nástrojem do kuchyně, aby měl muž klid. Uvidí tu spoušť na stole. Nemá ani kam počítač položit. Takže se dá do úklidu, aby mohla pokračovat v práci.

Pár minut po půlnoci odesílá poslední splněný úkol práce. Uff! Je tak unavená z té práce home office z domova. Ještě by měla srovnat prádlo ze sušičky, ale už nemá energii. Odloží to na ráno, stejně jako sprchu. Nemusí přeci vstávat do práce! Usíná po jedné hodině s pocitem, že za celý den nic moc nestihla, a přitom se nezastavila…

I takto může vypadat den člověka pracujícího z domova.

Pokud si však vezmete z rodiny č. 3 odstrašující příklad, máte šanci užívat si s rodinou benefitů home office práce z domova.

7 nástrah home office práce z domova a jak jim odolat:

1) Úpadek pracovní morálky: Práce z domova je náročná na pracovní disciplínu a sebekázeň. Snažte si od začátku vytvořit pravidelný režim, který bude vyhovovat vašim zvyklostem i celé rodině.

2) Sociální izolace: Choďte do společnosti, udržujte kontakt s lidmi ve svém okolí. Nesklouznete tak do stereotypu, ze kterého se vám za chvíli nebude chtít vystoupit.

3) Nepochopení rodiny: Sdělte rodině, od kdy do kdy pracujete. Tento čas musí respektovat, pokud nejde o krizovou situaci. Při soustředěné práci možná skončíte o nějakou tu chvilku dříve.

4) Nedostatek volného času: Oddělte pracovní a osobní život. Jinak hrozí, že budete mít problém s prací začít nebo nedodržíte konec pracovní doby. Zajistíte tak, aby vám zbyl čas na odpočinek, koníčky a aktivity, které máte rádi.

5) Prokrastinace: Pozor, aby se věta věčných „rejpalů“ – Vždyť jsi doma, tak nic nemusíš dělat – nestala skutečností. Jsme totiž od přírody tvorové se sklony k lenivosti a odkládání a odkládání a…

6) Nedostatek komunikace s kolegy či šéfem: Pokud jste zvyklí na okamžitou zpětnou vazbu od kolegů nebo šéfa, naučte se sami vidět výsledky. Pak nebudete zklamaní, že se vám z práce hned nikdo neozval. Věřte ve své schopnosti.

7) Ztráta motivace: Časem se možná dostaví pocit, že se vám opravdu nechce ten počítač ani zapínat… Pak máte dvě možnosti – najít si zaměstnání mimo domov nebo se snažit vyladit body 1) – 6), které jste možná podcenili nebo špatně nastavili… Ale nezoufejte! Obě varianty mají něco do sebe.

Na závěr se k něčemu přiznám. Při psaní tohoto článku mi došlo, že se tak nějak začínám přibližovat k rodině č. 3! Nejvyšší čas zaměřit se znovu na rady 1) – 6). Nerada bych se totiž podle přísloví „kovářova kobyla…“ dopracovala až k sedmičce. Protože si myslím, že home office práce z domova je super a bude o ní do budoucna velký zájem ze strany zaměstnanců i zaměstnavatelů.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *