Práce z domova není žádná sranda, ať je vaše bydliště Praha nebo Pacov

plus i minus

Každá věc má svá pro a proti. A v případě práce z domova v Praze nebo Pacově tomu není jinak. Výhodám tohoto druhu zaměstnávání jsem se věnovala v článku Práce přes internet z domova.

Buďte úspěšní

Pojďme se ale podívat i na ten rub. Práce z domova rozhodně není pro každého. Lidé v Praze to mají možná v něčem lehčí. Ale psychologické aspekty jsou stejné, ať bydlíte ve velkém městě nebo na vesnici. Člověk musí být samostatný, se silnou vůlí, motivací a schopností se k práci přinutit. Dále vyžaduje schopnost organizování svého času, disciplíny (sebeřízení a sebekontrola) a v neposlední řadě rozhodnost. Vězte, že vím, o čem píšu. Práci z domova se věnuji už ¾ roku v rámci sociálního podniku.

A nejen to je potřeba k tomu, být úspěšným zaměstnancem.

Nestraňte se společnosti, nevyplácí se to

Úskalí na vás číhá také v rámci společenského dění. Lidé pracující z domova třeba v Praze mají větší pravděpodobnost, že se s kolegy uvidí osobně a častěji. Já se s kolegy vídám zcela sporadicky, třeba jen dvakrát do měsíce. A mezi ostatní lidi se dostanu pouze při cestě na nákup. Dejte si pozor, ať si na takový styl života nezvyknete. Ztratíte svou potřebu kontaktu s okolím a na vše zůstanete sami. Nakonec se může stát, že i k obstarání nákupu se budete muset nutit, a to se někdy stává i mně.

Zdravá konkurence mezi zaměstnanci vzbuzuje vzájemnou soutěživost a jsou jedinci, kteří práci v kolektivu vyloženě vyhledávají. Pro některé je komunikace na dálku s kolegy nebo šéfem náročnější a raději se domluví na lecčem osobně. Preventivně tím lze předejít omylům, nedorozuměním. Prostě je někdy lepší se zvednout ze židle a jít zeptat třeba do vedlejší kanceláře.
Rozhodně se nebraňte sebevzdělávání. Přihlaste se na kurzy, semináře, tematické workshopy. Ať neztratíte novum vašeho oboru. Určitě sbírejte, čerpejte další zkušenosti a zcela v klidu se scházejte s ostatními lidmi, ať máte stále ten svůj přehled o všem, co se kolem děje.

Kancelář i v ložnici?

práce z domu
práce z domova Praha, Brno nebo Ostrava

Připravte se na fakt, že práce z domova se rovná placení vlastní kanceláře, podobně tomu bude jak v Praze, tak i třeba v Ostravě. Jde zejména o elektřinu, topení, opotřebovávání vlastních pomůcek, počítače, tiskárny a podobně. Ano, není to výhodné pro vás, ale pro zaměstnavatele ano. Ten může díky tomu zaměstnávat člověka třeba na opačném konci republiky nebo někde v horách.

Vyhněte se však mylné představě lidí o práci z domova. Pravděpodobné je, že se setkáte s názorem ostatních jedinců, jako například: „Ty děláš doma? Tak to si pěkně válíš šunky…“ I ostatní členové rodiny si mohou myslet, že když pracujete doma, že vlastně nic neděláte. Setkala jsem se s tím, kdy mi partner říká: „Ty jdeš s tou prací snad i spát?“ Pozor. Rodina a domácí práce často bývají rušivým elementem práce z domova. Někteří členové ani nechtějí pochopit, že máte nějaká pravidla a zodpovědnost, kterou, byť doma, musíte respektovat a dodržovat. Moje maminka za mnou chodí kdykoli potřebuje ona (nevýhoda bydlení v jednom baráku).

Tuto skutečnost jsem preventivně ošetřila velkou cedulí s hodinami a umístila ji na vchodové dveře. Nastavená hodina ukazuje, do kdy ještě pracuji. Připravte se také na to, že dcerka nebo syn přijdou s tím, že potřebují vyzkoušet z nějakého předmětu do školy, protože zrovna zítra píší písemku. Určitě se obrňte na možnou situaci: „Mami, bolí mě děsně bříško.“ či „Mami? Pojď s námi ven a hrát si.“ V tu chvíli mám chuť řvát… Ale oni za to nemohou, proto nasadím klidnou tvář a vše jim opět polopaticky vysvětlím: „Miláčku, právě teď to nejde.“ Samozřejmě v případě špatného zdravotního stavu dětí nemá cenu nijak otálet a raději ihned jednat podle vašich zvyklostí. Zvláště pokud jste doma s tím malým tvorečkem sami.
Není to jednoduché, bohužel pro nikoho…

Zaměstnavatel vám musí věřit…

Samozřejmě nevýhody práce z domova stojí i na straně zaměstnavatele a je jedno jestli sídlí v Praze nebo někde na druhé straně republiky. Potřebuje, aby si na takový druh práce zaměstnal lidi, kterým může věřit. Tudíž spolehlivé, pracovité, zodpovědné… A těch vlastností sem spadá více.

Síla zaměstnavatele spočívá v umu timemanagementu a výběru svých zaměstnanců. Jak se říká lidově, musí mít čuch na lidi. Práce z domova je pro něj náročnější nejen při kontrole svých podřízených, ale i zadávání úkolů a propojení práce více lidí tak, aby vše klapalo. Musí vše dobře zadat a srozumitelně popsat. Zaměstnanec totiž nemá tu možnost, se hned zeptat na samotné detaily úkolu… Jo, život hold není peříčko.

Máte zkušenost s prací z domova z Prahy nebo z jiného místa naší republiky? Ať už je kladná nebo záporná, podělte se o ni s námi. Případně nám napište, co dál by vás ohledně práce z domova zajímalo. Těšíme se na jakékoli vaše podněty.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *