Pracujte z domova na vedlejší pracovní poměr

práce na vedlejší poměr

Potřebujete navýšit rodinný rozpočet nebo si prostě jen tak přivydělat na výdaje se zábavou a koníčky, dojet/doletět na vysněnou dovolenou? Máte časovou rezervu pro uskutečnění dalšího zaměstnání? Tak je tu možnost práce na vedlejší pracovní poměr, třeba právě i z domova. 

Hlavní nebo vedlejší pracovní poměr?

Pojďme se na to společně podívat: 

O hlavní pracovní poměr se jedná v případě, že pracujete na základě pracovní smlouvy. Ta může být i na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel za vás odvádí zálohy na sociální a zdravotní pojištění a také zálohovou daň. A to vždy v minimální zákonné výši. To vše i v případě, že hrubá mzda procentuálně neodpovídá. Vy, jako zaměstnanec podepisujete tzv. daňové prohlášení a uplatňujete slevu na poplatníka. Pracujete-li jako osoba samostatně výdělečně činná (dále jen „OSVČ“) a podnikatelská činnost je vaším hlavním zdrojem příjmů, hradíte si sám/a zálohy na zdravotní i sociální pojištění.  

V případě vedlejšího pracovního poměru je to všechno trošku jinak. Není nutné platit zdravotní a sociální pojištění v minimální výši – např. pokud velikost úvazku toho nedosahuje. U vedlejší činnosti se odvody hradí vždy z hrubého výdělku (platí i u OSVČ). Například: Jste zaměstnán/a, zaměstnavatel za vás platí kompletní pojištění v minimální zákonné výši, nebo i vyšší. Zařídíte si živnostenské oprávnění třeba na masáže. V takovém případě nehradíte zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Odvedete „pouze“ daň jen z vypočteného základu po odevzdání ročního daňového přiznání.  

„Vedlejšák“ lze uskutečnit i jako OSVČ nebo na dohodu o provedení práce (DPP) i dohodu o provedení pracovní činnosti (DPČ). U DPP si ale dejte pozor. Jste-li vedeni v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a máte nahlášeno „nekolidující zaměstnání“, bude vám v tomto případě tento druh smlouvy úplně k ničemu. Změna nastala od 1. 7. 2017 díky novele zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.  

práce
práce na vedlejší pracovní poměr

 

Vedlejší pracovní poměr při práci z domova 

Práce z domova, sen mnoha lidí. Skvělá forma výdělku z vašeho domácího prostředí a jako vedlejší pracovní poměr správná volba 😉 Flexibilita a spousta dalších výhod. Pozor, nenaleťte. Při jejím hledání si dejte pořádného bacha a vyberte skutečně seriózní nabídku. Budete-li vykonávat práci shodnou s tou, kterou máte v rámci hlavního pracovního poměru, zajistěte si souhlas svého zaměstnavatele. 

Čerpejte veškeré bonusy tohoto druhu zaměstnání. Připravte se i na věci, které nepatří zrovna k pozitivním. Důkladně a včas se s nimi seznamte. Zjistěte, jak je to s placením záloh na sociální a zdravotní pojištění a odvodem daně. Určitě nechcete přijít do křížku s jakýmkoli státním úřadem 😉a přidělat si zbytečné problémy. 

Máte zkušenosti s nějakou z forem vedlejšího pracovního poměru? Pozitivní nebo negativní? Nenechávejte si ji pro sebe a podělte se o ně s námi. Napište svůj komentář dole pod článkem. Určitě tím pomůžete dalším čtenářům v případě jejich rozhodování. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *