Home office je jen pro tvrďáky. Jste jím i vy?

home office

Pracovat z domova není jen tak. Opravdu. Je to paradox, ale home office vyžaduje mnohem více disciplíny, než tomu je v případě odkroucení klasické „osmičky“ v kanceláři. Je to k nevíře, ale skutečně to platí. Něco už jsem nakousl v článku Psychologie home office aneb jak pracovat z domova a nezbláznit se, ale v tomto textu předložím konkrétní argumenty, proč tomu tak je.

Home office není pro každého

Vím, o čem mluvím. Nejprve jsem pracoval v poklidném prostředí státní správy, poté okusil nekompromisní a chladnou soukromou sféru a nyní se už nějaký ten pátek živím prostřednictvím home office. A ta rozhodně není pro každého. „Buď opatrný na to, co si přeješ“ se fakt neříká bezdůvodně.

Pohoda ve službách státu

Mé první profesní angažmá se neslo v duchu pohody. Dalo by se stručně popsat slovy přišel, byl vidět a zvítězil. O ničem jiném to prakticky nebylo. Dorazit včas, pípnout a nějak těch osm hodin vydržet u počítače. To bylo mnohdy otravné, ale naštěstí byl vždy po ruce nějaký kolega, s nímž se dalo poklábosit. A prohodit mnohem více, než jen pár slov. Ostatně není asi náhoda, že jsem si v obou pracích ve státní správě našel partnerku…

Jasně, i tam se makalo, ale ve snesitelném a většinou i příjemném tempu. Člověk začal den společnou snídaní, přečtením tištěných i online novin a pokecáním o včerejší Lize mistrů nebo nejnovějším úlovku Čestmíra Mázla. Když jsem plnil termíny a zvládal úkoly, byl klid na práci, kávičky i tokání. Zkrátka udělej to, co po tobě chceme a pak se už nějak zabav, než bude padla. Ten, kdo byl schopný tak měl velkou volnost a svobodu.

Vojna u soukromníka

V porovnání s tím pak můj přechod do soukromé sféry vypadal spíš jako návštěva jiného světa. Majitel byl posedlý ziskem a přehršel empatie zrovna do vínku nedostal. Během pracovní doby jsme měli zakázáno mluvit, pokud jsme jím nebyli vyzváni. Nemohli jsme poslouchat hudbu (to přece můžeme doma, ale v práci musíme jenom makat), každý měl nad sebou nainstalované kamery, které neustále snímaly jak nás, tak i monitory. A plochy všech počítačů se nahrávaly na soukromý YouTube kanál pana šéfa.

Působil jsem tam na pozici copywritera a pokaždé, kdy můj nadřízený ve vedlejší kanceláři neslyšel z mého koutu 5 minut ťukání do klávesnice, přišlo důrazné upozornění, že mám přece psát, tak ať se neflákám a píšu. Přemýšlet si můžu přece doma… Proplácím vám 8 hodin denně, tak budete makat 8 hodin a ani o minutu míň. Moje firma, moje pravidla. Drž hubu, krok, a hlavně se nijak neprojevuj a nepřemýšlej. Já ti řeknu, co můžeš a musíš. Tato pracovní zkušenost se nesla v duchu vojenské disciplíny a sněním o home office.

A sny se někdy plní

Byl jsem vyslyšen a dostal unikátní příležitost pracovat z domova. Prvotní nadšení rychle přešlo v lehkou paniku, když mi došlo, kolik sebekázně home office vyžaduje. Daleko víc, než tomu je v běžném zaměstnání. Na vlastní kůži jsem poznal, že pracovat z domova může pouze ten, kdo:

  • Odolá nástrahám televize, YouTube, surfování na netu, návštěvy přátel či mazlení se s mazlíčky všeho druhu…
  • Pronikl do tajemství efektivního time managementu.
  • Netrpí prokrastinací, neboť home office je často spojeno s pružnou pracovní dobou, která jedince se slabší vůli přímo vybízí k odkládání už dvakrát odložených úkolů.
  • Je opravdu schopný. Home office je neúprosná a počítá se pouze to, co odevzdáte. Vše ostatní je podružné.
  • Má jasnou motivaci a chuť do práce.

…nikdo jiný se totiž nepřinutí v domácím prostředí kvalitně odpracovat požadovanou porci hodin 😊

Závěrečné zamyšlení

Jakmile nad námi nestojí nadřízený s bičem, tak máme tendence toho zneužívat a nedělat víc, než je nezbytně nutné. Člověk nic neřeší, splní si to, co má a pak může „vypnout“. Pokud máme přísného šéfa diktátorského typu, děláme pouze to, co je nám řečeno a chováme se tak, jak nám je dovoleno. Tato kázeň a disciplína je vyžadována a v případě porušení i sankciována. Opět tak můžete „vypnout“, byť z úplně jiného důvodu. V tomto případě zkrátka posloucháte pokyny a rezignujete na vlastní invenci. Nepřemýšlíte, nespekulujete a makáte. To v home office jste do jisté míry sami sobě šéfem. A správný vedoucí je přeci spravedlivý, ale zároveň i přísný. Dokážete to?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *