10 pravidel pro úspěšnou coworkingovou dovolenou

coworkingova dovolena

Pár přátel, co mají home office, stačí mít a během několika desítek hodin můžete pracovat přímo u moře. Mně se to poštěstilo. A rád se podělím o své zkušenosti. Jaké jsou výhody pracovní dovolené a čeho byste se měli vyvarovat, pokud nechcete, aby vaše efektivita nebyla percentuálně nižší než teplota vody, v níž se po šichtě radostně čvachtáte?

Mnoho mých kamarádů je na volné noze. A několik dalších v zaměstnaneckém poměru, ale bez každodenní potřeby docházení do kanceláře. Všichni máme jedno společné – nejsme placeni za to, že někde sedíme, nýbrž za konkrétní výsledky. U nás se píchačky nevedou, takže ono toužené „padla“ můžeme zahlásit opravdu tehdy, když splníme své úkoly na daný den. A je zcela nepodstatné, kde v tu dobu zrovna budeme.

Proto jsme byli schopni během pár hodin zrealizovat náš, původně jen tak nezávazně do pléna hozený, plán. Spolužačka z gymplu, toho času šéfredaktorka největšího herního on-line zpravodajství v ČR, přišla na spontánní třídní minisraz s tím, že je sice pěkně, ale u moře by bylo ještě líp. A hlavně má nové auto, které by potřebovala pořádně projet. Ideálně do Chorvatska.

Toho se chytl kamarád, který si na živobytí vydělává coby vývojář. Okamžitě zlanařil svou přítelkyni, jež vede malý e-shop s háčkovanou módou. Mě nemuseli dlouho přemlouvat a našeho dalšího dávného bratra v gymnaziální zbrani též ne. Copywriter i programátor pracují přece pouze od počítače.

Nebyli jsme tak vázáni nutností operativního zařízení dovolené, což je často neřešitelný problém. S nadřízenými, kolegy či klienty komunikujeme převážně přes internet a telefon, takže no problém. Vysokorychlostní internet, pár pevných stolů, kávovar a stabilní Wi-Fi na chatě nám stačí ke štěstí. A plnohodnotnému pracovnímu výkonu.

Skutečně. Užili jsme si fajn dovolenou a zároveň potěšili své zaměstnavatele. Že se to vzájemně vylučuje? Nemusí. A řeknu vám proč. Dodržovali jsme totiž:

10 pravidel pro úspěšnou coworkingovou dovolenou

 

  1. Vyjasněte si pravidla hry – OK, ještě večer jste se všichni společně veselili a co nevidět vás to čeká znovu, ale na těch určených X hodin jdou žerty stranou a ze zastydlých puberťáků se stanou seriózní lidé a pracanti. Tento čas nevěnujeme sami sobě, ale své práci. A ta se nebere na lehkou váhu.
  2. Sesynchronizujte si pracovní dobu – pokud se každý účastník výpravy věnuje svému řemeslu (alespoň přibližně) ve stejný čas, spolehlivě tím eliminujete potřebu neustálé konverzace, vyrušování nebo výzvy, ať toho konečně necháte a připojíte se k ostatním.
  3. Vezměte si sluchátka – nevím jak vy, ale já a mí kamarádi se nejlépe koncentrujeme při poslechu hudby. Ticho nás trošku deprimuje a jsme z něj nesví. Absence muziky v pozadí navíc vybízí k nepravidelným hovorům, které vás mohou připravit o momentum. My pracovali společně, na jedné terase, ale zároveň každý samostatně. Pecky do uší a mám svůj svět. Když někdo chtěl něco říct, sundali jsme si sluchátka, řekli dvě věty a opět je nasadili.
  4. Namotivujte se – „hecnu se, udělám dnešní úkoly a půjdu k vodě,“ říkal jsem každé časné ráno. A opravdu. Práce mi nijak nevadila, ba naopak. Bylo to pro mě vítané „zabití“ času, kdy je moře beztak ještě trošku studené.
  5. Inspirujte se pracovními návyky ostatních – já si průběžně kolem sebe stříkám eukalyptovou vůni, kolega vývojář si na stopkách počítá přesný čas, který na daném úkolu stráví a jeho háčkující přítelkyně každou hodinu vstane a jde si zacvičit oční jógu. Každý jsme si od toho druhého něco vzali a přijali to za své.
  6. Zorganizujte si pracovní plán – notářek, diář a kalendář v Gmailu. To bylo to první, co jsme každé ráno vytasili. Jeli jsme podle plánu a prostě ho plnili, protože od toho přece plány jsou. No big deal. Všichni přesně věděli, co kdy mají udělat. A tak jsme to udělali.
  7. Začněte společnou kávou – snad nikdo nezačíná pracovní den jinak, než kafíčkem nebo čajem. Je to pěkný rituál probuzení, který správně navnadí na nějaký ten výkon. Pokud jste na coworkingové dovolené, dejte si společnou ranní kávu, pokecejte u ní a postěžujte, jaké útrapy na vás v příštích hodinách čekají. Popovídáte si, nastartujete mozkové závity a zároveň už nebudete mít takovou potřebu tlachat během práce.
  8. Pracujte tak, jako kdykoliv jindy – ano, jste v jiném (většinou příjemnějším) prostředí a obklopeni milou společností, jenže to není důvod pro slevení ze svých nároků! Nedělejte na půl plynu, šéf nebo zákazník to pozná. A nebude rád.
  9. Bavte se, ale s mírou – pára se prostě vypustit musí. O tom ostatně dovolená je, ale druhýen je potřeba také něco udělat. A s bolavou hlavou se těžko něco vymýšlí.
  10. Neizolujte se – pracujte společně. Užívejte si přítomnost jiných a v tomto případě dokonce vám blízkých lidí. Nemusíte ani mluvit. Stačí to jen cítit. Za pár dnů to zas budete jen vy a váš počítač. Věřte mi, pocítíte tuze příjemnou změnu.

Vzhůru na dovolenou, vzhůru do práce

Léto a doba prázdninových radovánek se nemilosrdně blíží. Chcete si užít čas s přáteli u moře, aniž byste museli ukrojit pořádný krajíc z dovolenkového fondu? Dodržujte těchto 10 pravidel a uvidíte, že potěšit svého zaměstnavatele můžete odkudkoliv. Třeba i od Jadranu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *