10 věcí, na které se musíte připravit, pokud chcete pracovat z domova

Pracovat z domova by chtěl každý. A ani by nemusel bydlet v Českých Budějovicích. I takto by šlo volně parafrázovat Cimrmana. Home office ale není jen tak. Vyžaduje silnou disciplínu, pracovní morálku a aby dosahovala požadovaných výsledků, tak i dodržování několika pravidel. Je jich zhruba deset.

Na co se musíte připravit, pokud chcete pracovat z domova?

  1. Vytvořte si pracovní prostředí – ano, jste doma, ale to neznamená že si jen vezmete počítač do postele a za celý den ji s výjimkou volání přírody neopustíte. I v domácích podmínkách je žádoucí oddělit volný čas a pracovní povinnosti. A nejlépe to vyjádříte tak, že si vytvoříte pracovní koutek, kam ve volném čase „ani nepáchnete“.  Vyčleňte si malou místnůstku nebo alespoň kout se stolem, kde si zřídíte svou vlastní domácí kancelář, kterou budete mít spojenou pouze s prací.
  2. Zorganizujte si pracovní plán – práce z domova podvědomě evokuje flákání. Pohoda, klídek, žádný spěch. Vždyť jsi doma a nemusíš do kanclu, tak kam by ses hnal? Omyl. Home office vyžaduje striktní pracovní plán. Potřebujete si dopředu rozmyslet, kdy se půjdete projít do lesa, kdy na návštěvu, kdy vyvenčíte divou zvěř a kdy budete pracovat. Jinak to nepůjde, protože bez časového harmonogramu budete pracovní povinnosti zkrátka oddalovat a oddalovat, až vám přivodí více stresu než nerudný šéf v kanceláři.
  3. Uvědomte rodinu a vyjasněte si pravidla hry – vaše přítomnost svádí k tomu, aby okolí zapomnělo, že zde vlastně pracujete a chovalo se k vám tak, jako byste se vrátili z práce a měli volno. Není se čemu divit, vždyť pokud něco potřebují, tak proč by za vámi nepřišli, když jste doma?  Kdyby to nechali až na později tak hrozí, že to zapomenou. A co na tom, že vás vyruší. Dejte dětem a partnerovi vědět, že tento čas máte vyhrazený pro práci a poproste je, ať to respektují.
  4. Sesynchronizujte si pracovní dobu – víte, že se v hodinu X vrátí děti ze školy a v čase X + 2 partner z práce? Upravte si pracovní dobu tak, abyste na ně měli čas a mohli se jim věnovat. Vžijte se do jejich situace. Přijdete po šichtě domů a najdete tam vašeho blízkého, na něhož skoro nemůžete promluvit, protože má hodně práce a neví, kam dříve skočit? Působilo by to zvláštně, protože byl celý den doma, takže měl dost času si udělat vše, co potřeboval.
  5. Zapněte si televizi, rádio nebo YouTube – nevím jak vy, ale já se nejlépe koncentruji při poslechu hudby. Potřebuji mít nějakou zvukovou kulisu, protože ticho mě trošku deprimuje a jsem z něj nesvůj. Není nic horšího, než když se snažíte něco vymyslet a jediné, co slyšíte, je tikot hodin. Pusťte si hudbu. Nemusíte ji poslouchat, stačí ji jen vnímat. Uvidíte, že se vám bude lépe pracovat.
  6. Dodržujte rituály – snad nikdo nezačíná pracovní den jinak, než kafíčkem nebo čajem. Je to pěkný rituál po probuzení, který správně navnadí na nějaký ten výkon. Někdo si k tomu přečte noviny, jiný se nasnídá, ale všichni to mají spojené s pracovní předehrou. Jaké zvyky máte zažité vy? Dodržujte je a dodejte svému home office punc každodenního stereotypu.
  7. Choďte mezi lidi – neizolujte se. Ono pracovat doma je fajn, ale po určité době to začne lézt na mozek. Nemáte možnost zajít do kuchyňky a pokecat s kolegy nebo zaklepat na dveře vedlejšího kanclu a probrat kdo, s kým a za kolik. Člověk je bytost společenská, a i OSVČ někdy potřebuje změnit vzduch. Nevyhýbejte se kamarádům, skočte si v rámci polední pauzy na oběd, dopřejte si kávičku… Uvidíte, že vám to prospěje.
  8. Vyzkoušejte coworking – tento bod trošku navazuje na ten předchozí. Coworking představuje společenství odkudkoliv pracujících lidí, kteří se po určitou dobu sejdou na stejném místě, aby si opět připomenuli, jaké to je, když se maká v kolektivu. Ve větších městech fungují coworkingová centra, kde si můžete pronajmout místo, ale stačí se i domluvit s pár známými a vytvořit si dočasnou kancelář třeba v kavárně. Budete mezi lidmi a získáte možnost si pokecat, inspirovat se pracovními návyky ostatních.
  9. Namotivujte se – „teď se hecnu, dopoledne si do toho pořádně šlápnu a odpoledne si zajedu na kolo,“ podobnou formulkou si vždy můžete dodat odhodlání, protože řvoucí šéf a nervózní kolegové to za vás neudělají.
  10. Nezapomeňte si práci z domova užít – ačkoliv by se z dosavadního textu dalo vyvodit, že home office je svázaná pravidly, tak byste neměli zapomínat na to, že jde o poměrně vzácnou a mnohdy záviděníhodnou věc. Proto nezapomínejte využívat všech výhod, které nabízí. Zajděte si nakoupit nebo do kadeřnictví v době, kdy je většina lidí v práci, pohrajte si čas od času s domácími mazlíčky, podívejte se na televizi, pokud zrovna něco hezkého dávají. Mějte zkrátka na paměti, že přes všechny úskalí jde o dobrou věc, tak si to občas připomeňte.

Tak hurá domů. Do práce!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *