Jak nenaletět podvodným nabídkám na práci z domova?

práce

Znáte ty „zaručené“ nabídky na rychlé zbohatnutí z pohodlí domova? Na seriózních pracovních portálech se s nimi moc často nesetkáte, ale facebookové skupiny jsou jimi doslova zahlceny. Cílí totiž na relativně podvodunáchylnou skupinu potenciálních pracovníků – ženy na mateřské, důchodce a zdravotně postižené lidi, kteří si chtějí také trošku přivydělat.

Proč zrovna na tuto „subkulturu“? Inu, věc se má tak. V dnešní době, kdy nezaměstnanost dosáhla rekordního minima, není moc složité najít práci. Skoro každá menší i větší firma hlásí podstav a často nabírají i bez výběrového řízení. Jenže, pak je tady skupina lidí, která ať už ze zdravotních, rodinných nebo zákonných důvodů do klasického zaměstnání nastoupit nemůže, ale i tak si touží krapet přilepšit. A kvůli svému stavu jsou odkázáni na distanční spolupráci.

Proto mají tendence reflektovat zdánlivě nesmyslné nabídky, které se moc neliší od legendárních mailů od nigerijského prince, jenž vám chce odkázat půlku svého království, ale nejprve potřebuje číslo vaší kreditky. Další nekalé inzerce mohou být založeny na nechvalně proslulém Ponziho schématu, jiné jsou zdánlivě v pořádku, jen jejich autor je nespolehlivý, takže vás nechá udělat vaši část dohody… a už se neozve.

Takže si to shrňme. Jeden typ nabídek pro práce z domova vás chce doslova okrást, druhý nenabízí reálnou možnost výdělku a třetí provozují morální mrzáci, kteří zneužívají důvěřivost lidí, jež se chtějí cítit trochu užitečně. Lze zabránit tomu, abyste vy nebo vaši blízcí nenaletěli?

Buďte pozorní a:

  1. Nevěřte hned všemu, co zní tak pěkně, až je to nereálné – 5000 euro denně bez práce opravdu není možné vydělat, ačkoliv se vám skákající reklama nebo příspěvek ve skupině od anonymního uživatele snaží říct opak. A kdyby taková možnost byla, vážně si myslíte, že by se o ní podělil s cizími lidmi?
  2. Zamyslete se, zdali byla nabídka původně psaná v češtině – zde narážím na ty mailové vzkazy od právních zástupců náhle objevených příbuzných z Afriky, na jejichž miliony máte z ničeho nic nárok. Pokud je jazyk kostrbatý a jde z něj cítit Google překladač na sto honů, neberte tyto nabídky vážně a nereagujte na ně. Chtějí z vás jen vymámit osobní údaje.
  3. Prověřte si toho, kdo inzeruje – na mnoha „maminkovských“ skupinách koluje černá listina neseriózních osob, které za vykonanou práci neplatí. Často to podvedení lidé napíšou přímo do komentářů pod příspěvek, který dotyčná hyena uveřejnila, ale ta je může průběžně mazat nebo ke svému příspěvku komentáře rovnou zakázat, takže tím, že si zkontrolujete solidnost (respektive zkontrolujete, že nejde o notorickou nesolidnost) u některého člena dané skupiny, rozhodně nic nezkazíte.
  4. Pracujte pouze na papír – jasně, většina těch lepeních obálek nebo zdobení korálků se asi nezaštituje smlouvou o dílo, ale pokud někdo svou nabídku myslí vážně, neměl by mít problém hodit ji na papír. Samozřejmě, podle nového občanského zákoníku se i ústní/e-mailové/chatové potvrzení bere jako smlouva, ale přece jenom papír je papír. S ním už se pak můžete nějak ohánět. Nicméně smysl případného domáhání se spravedlnosti oficiální cestou u takto drobných přivýdělků, nechť si každý zváží sám…
  5. Hledejte na prověřených stránkách – když si nějaký melouch domluvíte přes Facebook, pokaždé riskujete, že druhá strana může mít nekalé úmysly. Pokud najdete nabídku na práci z domova skrze tematické inzertní portály, měli byste mít víceméně jistotu, že oferta je myšlena vážně, a i přístup zadavatele bude seriózní. Oborové stránky si většinou své inzerující hlídají, takže by nemělo hrozit žádné šmé. Zajímá vás, kde takové nabídky najít?

Konkrétní příklady prověřených pracovních portálů, zaměřených na práci z domova

Práce na dálku
Moderní práce řízená z domova
Jak pracovat doma – práce z domova snadno

Tak vzhůru do práce

Přejeme vám hodně štěstí při hledání práce z domova. A věříme, že s těmito informacemi už nenaletíte na klamavou inzerci od klamavých lidí 😊

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *