Buďte vynalézaví a dopřejte si kreativní práci z domova

Už vás nebaví dělat donekonečna to samé? Jeden den v práci je jako druhý a už doslova cítíte, jak ten stereotyp pomalu ničí i vaše šedé buňky mozkové? Opakování je sice matka moudrosti, ale zároveň i sestra stagnace a blízký přítel postupné rezignace. Změňte zavedené pořádky a dopřejte si kreativní práci z domova. A neklesejte na mysli, pokud nenajdete vhodné nabídky. Jestli něco opravdu umíte, tak můžete zkusit podnikat z prostředí vaší home office.

Někteří příslušníci notorických nemakačenků a parazitů na, k některým spoluobčanům až příliš štědrém, sociálním systému chápou jako „kreativní práci z domova“ to, že si na Facebooku do kolonky zaměstnání napíší CEO ve firmě Apple nebo ředitel společnosti Zeměkoule, načež si dají zaslouženého šlofíka a pak hurá pro pivko a cigára, ať je ten den u televize o něco příjemnější.

My však máme na mysli opravdovou práci, kterou si na pohodlný život vyděláte i jinak než jen natahováním rukou. Možností je spousta, ale jak začít? Ani Řím nebyl postaven za den, proto by bylo naivní čekat, že je reálné na hodinu skončit v „kolbence“ a místo nástupu na další směnu si už vydělávat jako kreativec z domova. Ta cesta je poněkud delší, ale i u ní platí, že mnohdy může být i cíl.

Každý máme nějaký talent. V někom dříme hudební virtuóz, jiný člověk je šikovný umělec a někdo má například básnické střevo. Nějakým nadáním či alespoň určitými predispozicemi dozajista disponujete i vy, tak objevte váš skrytý um a zjistěte, co vás naplňuje. A pak na sobě systematicky pracujte, abyste se v této oblasti rozvíjeli a průběžně zlepšovali.

Baví vás psaní? Založte si blog. Nebo si alespoň veďte deníček, klidně taky můžete tvořit povídky, přičemž vůbec nevadí, že půjdou hned do šuplíku. Každý zápis bude představovat trénink a přiblíží vás o krůček blíž na cestě vypilovat své schopnosti natolik, abyste se jimi mohli živit. Rádi malujete? Tak honem pro plátno a barvy. Očividně máte výtvarné cítění, tak proč to nepodpořit a nenaučit se s nějakým grafickým programem? Toužíte po uplatnění v IT? Šup do kurzu programování.

A pak už jen cvičit, cvičit a cvičit. Učte se přitom od nejlepších v oboru, inspirujte se jimi a zdokonalujte svůj vlastní styl. Dříve nebo později pak přijde doba, kdy budete své řemeslo ovládat natolik, že za vaše schopnosti lidé rádi zaplatí. Zkuste inzerovat na internetu, nabídnout služby známým a vyzvěte je, ať se o vás zmíní dál. Sledujte on-line poptávku na tematických portálech na Webtrh.cz, Webdeal.cz a budujte si jméno. Získávejte kontakty, reference a první plody té vaší dřiny.

Zjistěte si, kde se sdružují lidé s vaším talentem a potenciální zákazníci, kteří by tyto schopnosti mohli chtít a zaregistrujte se tam. Vytvořte si webovou prezentaci a ukažte světu, čemu se věnujete a co všechno umíte. Mějte trpělivost, dělejte to s láskou a uvidíte, že s poctivou prací přijde i vydobytí renomé. A samozřejmě už budete v jiné pozici, než jste byli na začátku. Sledujte relevantní skupiny na Facebooku, nechte si každý den posílat pracovní nabídky z vašeho oboru a navazujte spolupráce.

Doporučujeme třeba facebookovou skupinu Placen za svou existenci, kde najdete komunitu spřízněných duší, které to také s prací z domova myslí vážně a řeší nebo v minulosti už řešili podobné problémy jako vy, takže rádi poradí a podělí se o své know-how, což vám ohromně pomůže rozjet a postupně rozvíjet i váš byznys.

Tu jednorázová zakázka, jindy dlouhodobá a někdy se objeví třeba šance na zkrácený úvazek. Jeden povede k druhému a najednou už toho máte tolik, že můžete s klidným srdcem opustit původní místo a věnovat se pouze tomu, co vás baví – kreativní práci z domova. Podobné typy spolupráce totiž bývají tzv. remote joby, kdy není potřeba, abyste byli u zaměstnavatele v kanceláři. To samé pochopitelně platí i v případě, že coby freelancer děláte na zakázce pro klienta.

Co tedy potřebujete, pokud chcete mít kreativní práci z domova? Především musíte něco umět. Bez toho to opravdu nepůjde. Zjistěte, co vás baví a čemu byste se chtěli věnovat. Pronikněte do toho a učte se. Dále se obrňte trpělivostí, protože jako úplný začátečník nebudete na trhu práce přehnaně atraktivní, ale to přijde. Věnujte se svému koníčku nejprve po práci a v rámci volna, netlačte moc na pilu a získávejte postupně znalosti, zkušenosti a kontakty. Průběžně sledujte nabídky na pracovních i oborových portálech a uvidíte, že váš čas přijde. A bude to stát za to. Tak hodně štěstí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *