Jak se pracuje v coworkingu

Člověk je bytost společenská. A víc hlav víc ví. To jsou hlavní pilíře, na nichž stojí myšlenka coworkingu. Jak ale sdílený pracovní prostor pro nezávislé profesionály a distanční zaměstnance funguje v praxi?

I když děláte „sami na sebe“, tak nemusíte pracovat o samotě. Z toho by se totiž člověk po nějaké době zbláznil. Proto se coworkingová centra, která vznikají ve všech koutech republiky jako houby po dešti, těší čím dál větší oblibě. Jde v podstatě o klasické kancelářské prostory, kde najdete jak „open space“, tak oddělené buňky. Nezbytnou součástí je i kuchyňka, konferenční místnost a herna, abyste se mohli během práce i odreagovat.

A jak to tedy vypadá?

  1. Vyberte si správný prostor

Po příchodu do coworkingu dostanete na výběr mezi volnými místy, kam si můžete sednout. Potřebujete soukromí vlastní kanceláře? Zvolte si samostatnou buňku. Chcete být mezi lidmi a postačí vám pocit, že jste ve společnosti a kdykoliv se můžete zvednout, abyste zabředli do small talku u kávovaru? Rezervace běžného místa u stolu nebude žádný problém. Čekáte důležitou obchodní schůzku, hledáte reprezentativní prostory pro jednání nebo prezentaci? Zamluvte si společnou místnost s projektorem.

Zohledněte i vaše finanční možnosti. Místo v buňce je většinou za příplatek. I zasedací místnost se mnohdy musí zaplatit a pronajmout si ji třeba i jen na hodinu. U měsíčního paušálu zpravidla bývá i pár hodin v zasedačce v ceně.

  1. Pracujte tak, jak potřebujete

Někdo je zvyklý mít kolem sebe čilý ruch k tomu, aby podal optimální výkon. Jiný zase preferuje nasazená sluchátka a být ve svém světě, kde ho nikdo nebude rušit. A socializovat se začne teprve ve chvíli, kdy si dodělá, co potřebuje nebo až si naordinuje společenskou přestávku. Každý z nás zkrátka má jiné pracovní návyky. Kouzlo coworkingu pak tkví v tom, že lze jednoduše skloubit nejrůznější zvyky a potřeby tak, aby byli všichni spokojení a vzájemně si vyhověli.

  1. Budujte kontakty

Pravděpodobně ta největší výhoda coworkingového pracoviště. Samozřejmě, vypadnout z home office a být mezi lidmi je fajn, ale to lze udělat například i v kavárně nebo knihovně, aniž byste za to museli cokoliv platit. Zásadní rozdíl ale je v tom, s kým tam jste. V restauraci či jiném veřejném prostoru budete pouze jedním z mnoha samostatných návštěvníků, kteří navzájem nejsou v žádné interakci, zatímco tady se stanete členem komunity nezávislých profesionálů, kteří mají leccos společného a uvítají navázání kontaktu.

V coworku se vás také nebude nikdo každých 10 minut chodit ptát, co si ještě objednáte a dávat vám najevo, že při frekvenci jedné kávy za dopoledne/odpoledne nejste zrovna nejváženější host. Využijte proto příležitosti a seznamujte se ve sdíleném pracovním prostoru s lidmi, s nimiž si můžete vzájemně pomoci a třeba i dohodit nové zakázky. Nikdy nevíte, kdo bude zrovna potřebovat vaše služby.

  1. Předplaťte si své místo

Osvědčilo se vám pracovat v coworkingovém centru? Pronajměte si svůj „flek“, ať stojí co nejméně. Většina sdílených pracovišť nabízí časově určené členství nebo předplatné, která se z dlouhodobého pohledu jednoznačně vyplatí. Nezáleží na tom, jestli budete docházet každý den, obden či jen nárazově párkrát v týdnu. Cenové balíčky bývají koncipované tak, aby třeba měsíční neomezená permanentka nebyla v přepočtu o moc dražší než několik samostatných vstupů.

Předplatné zkrátka vychází na hodinu vždy levněji než platit jednotlivé šedesátiminutovky zvlášť. A mnoho coworků ani nenabízí možnost nárazového využití třeba jen na hodinu, ale maximálně vám umožní vyzkoušet si jejich prostory na jeden den zdarma.

  1. Doporučujte coworking známým

Angličtina má pro tyto potřeby naprosto ideální slovní spojení „spread the word“, které v doslovném překladu znamená „šíření slova“. Přemýšlím nad vhodným výrazem už minimálně deset minut a stále mě nic nenapadlo, z čehož usuzuji, že naše mateřština nic tak stručného, ale přitom výstižného, nemá. No nic, byť moje rada nebude tak úderná, tak zkrátka předávejte informaci o existenci coworkingu a jeho výhod dál, ať se vaše zkušenosti rozšíří i mezi okruh vašich kamarádů, jejich známých apod. Více lidí v coworkingové komunitě znamená více kontaktů a tím pádem i více obchodních příležitostí. Nepodceňujte sílu slova, i v době internetu jde o nejefektivnější referenci.

Tak hurá do práce

Máte ve vašem bydlišti či v jeho blízkém okolí coworkingové centrum? Neváhejte a vyzkoušejte si, jaké je to pracovat sám, ale zároveň být mezi svými. Uvidíte, že toho nebudete litovat. Třeba novou síť Cowork Spolu. Zapojením do ní získáte okamžitě možnost sdíleného pracování v Humpolci, Ledči nad Sázavou, Havličkově Brodě a v budoucnu i na dalších místech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *