Home office – nejefektivnější způsob práce v letním období

Léto je kritická doba pro většinu z nás. Myšleno samozřejmě čistě z profesního hlediska, protože v soukromí si toto období všichni maximálně užíváme, ale v práci z nejrůznějších důvodů strádáme. A právě tehdy home office přijde vhod.

Státní správa

V mém prvním zaměstnání jsme neměli klimatizaci. Zato kanceláře orientované na sluneční stranu, takže každý letní den představoval 8 hodin utrpení, protože nebylo kam utéct a neexistovala možnost se před tím vedrem schovat. Pracovní dny se tak zjednodušily do podoby „hlavně to přežít“, jelikož práce samotné se věru moc neudělalo. A ani nešlo, neboť v takové výhni vám jednoduše mozek moc nefunguje a maximální koncentraci si udržíte možná tak 30 minut v kuse. Jednalo se ale o pozici ve státní správě, takže tam dočasné zmenšení efektivity práce tolik nevadilo a bohatě stačilo se ukázat, vydržet a píchnout si konec.

Soukromá sféra

Druhá pracovní zkušenost už byla u soukromníka, který si pletl kapitalismus s otrokářstvím a empatií zrovna dvakrát neoplýval. Takže zatímco šéf si spokojeně seděl ve své kanceláři a užíval si příjemný vánek z vedlejší místnosti, jeho zaměstnanci pracovali hned pod klimatizací, jež na ně celou směnu posílala ledový vzduch. Do práce jsme tak i v tropických teplotách chodili v silných mikinách či dokonce zimní bundě, protože jinak to zkrátka nešlo. A ani to většinu z nás neochránilo od angíny. Není tak překvapením, že mnoho lidí dalo výpověď.

Home office

Třetí angažmá se už neslo ve znamení rozumněji použité klimatizace. Ale ani to nezabránilo lidskému faktoru, abychom značnou část pracovní doby strávili hořekováním nad tím, že nemůžeme být u vody a jak se dostaneme z kanclu teprve tehdy, kdy už nebude mít moc cenu ještě jet na koupák. Ve čtvrtém (a stále ještě aktuálním) však pracuji už druhé léto z domova a nemůžu si to vynachválit. A myslím, že můj chlebodárce také ne. Home office je z mého pohledu nejefektivnější styl práce v letním období. Povím vám proč.

Důvod je až směšně prostý – můžu si zkrátka upravit pracovní i soukromý harmonogram tak, abych se cítil dobře a měl tak vytvořené dobré podmínky ke spokojenosti a tím pádem i kvalitním pracovním výkonům. Když mě už vedro zmáhá, dám si ledovou sprchu nebo si klidně na skok zajedu na koupaliště. Tam se osvěžím, takže doma pak s čistou myslí opět usedám k práci. Nemusím ani bojovat s odlišnými zvyky a preferencemi kolegů, protože jeden chce otevřít okno, zatímco druhý nikoliv apod.

Vytvářím si vlastní podmínky k práci, a proto není překvapení, že pracuji koncentrovaně, kvalitně a v rámci možností i s úsměvem. Vyzkoušejte to taky a uvidíte, že budete koukat, jak i práce ve vysokých teplotách může být příjemná a efektivní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *