5 výhod zaměstnavatelů, kteří svým zaměstnancům umožňují pracovat z domova

Všimli jste si, že takřka všechny dostupné články a texty pojednávající o home office jsou, jak to jen správně říci, jednostranné? A tento web není výjimkou. Až doposud jsme tu veškerá pozitiva i negativa spojená s prací z domova popisovali z pohledu zaměstnance. Dnes si však vysvětlíme, jaké výhody to přináší zaměstnavateli.

Ono to není nelogické. Lidi obecně zajímá především to, co daná věc může přinést jim a úhel pohledu ze strany jejich chlebodárce moc neřeší. Tento článek se ale zaměřuje na nadřízené pracovníky, kteří se do velké míry ještě stále brání zaměstnávat na dálku. A to je škoda. Proč?

Ušetříte za nájem a energie

Každá klasická firma se zaměstnanci musí někde sídlit. A tam potřebuje dostatek místa, aby se tam všichni vešli a mohli odevzdávat požadované výkony. Pronájem kanceláří a dalších pracovních prostor něco stojí, elektřina, voda a internet taky nejsou zadarmo, takže celkové výdaje za vytvoření potřebných pracovních podmínek ukrajují značnou část z vašeho rozpočtu. To však u distančních zaměstnanců neplatí. Nepotřebujete jim totiž obstarávat kanceláře, zajišťovat pracovní stoly a podobně. Zákon sice ukládá povinnost přispívat na internetové připojení a další služby, bez nichž nelze pracovat, ale to jsou v porovnání s běžnými náklady na provoz zanedbatelné částky.

Ušetříte za nemocenskou

O tomto tématu se prakticky nemluví, ale ve skutečnosti jde o velkou výhodu, kterou každý zaměstnavatel musí kvitovat s povděkem. Hodně lidí s rýmičkou, kašlem nebo nachlazením nechodí do práce a raději se hodí marod. Je irelevantní, zda jsou natolik ohleduplní vůči kolegům a nechtějí nikoho nakazit či si spíše chtějí na pár dní odpočinout, pro zaměstnavatele to znamená jediné – žádné odvedené výstupy a povinnost platit nemocenskou.

Něco takového u práce na dálku moc nehrozí, protože doma můžete dělat i z postele při průběžném usrkávání horkého čaje nebo si párkrát za den odskočíte k počítači poté, co se vyspíte a na nějakou dobu je vám zase dobře. Beru to podle sebe, kdy jsem si za 2 roky trvalého home office nevzal ani jeden sickday a nešel na nemocenskou, ačkoliv nějaké lehké virózy, nachlazení a migrény během té doby byly. Pokaždé jsem třeba nepracoval v kuse, jak jste zvyklý nebo jeden den ležel a druhý si to nadělal, ale nikdy neměl neschopenku.

Platíte za skutečnou práci, nikoliv čas strávený v kanceláři

Možná ta nejdůležitější výhoda. Hodně lidí třetinu až polovinu pracovní doby prosurfuje na internetu, prokecá u kafe nebo se jenom nějak snaží zabít čas, než budou mít padla a půjdou domů. Nemají nic na práci, ale musí být fyzicky přítomni na pracovišti. A zaměstnavatel tedy neplatí za kvalitu, nýbrž primárně za kvantitu. Alespoň taková je moje zkušenost a pravděpodobně i většinová praxe, ale samozřejmě i v kanceláři bývá normovaná práce.

U home office je to přesně naopak. Tam dostanete jasně dané úkoly a splněno máte pouze v případě, kdy je splníte. Nikoho nezajímá, jestli si u toho vypijete kafíčko nebo poklábosíte po telefonu s kamarádem, tady musíte odvést skutečnou práci a nestačí jen určitý počet hodin sedět u počítače, jak tomu často bývá. Jasně, při práci z domova také hrozí umělé navyšování hodin, ale primárním výstupem je bezpochyby samotný výstup práce, zatímco v klasickém zaměstnání nadřízený má často tolik starostí, že ani tak podrobně nekontroluje to, co člověk vlastně dělá, protože ho vidí 8 hodin denně, a tak se domnívá, že poctivě pracuje, i když opak je pravdou.

Můžete zaměstnávat handicapované nebo ženy na mateřské dovolené

Řada zdravotně znevýhodněných lidi jsou mistry svého oboru a odvádějí excelentní práci. Musí k ní ale mít přizpůsobené podmínky, což často zkrátka není možné. Anebo je, ale zase tam není vůle. Nějaké budovy nemají bezbariérové přístupy, jinde zase šéf nepřistoupí na to, aby zaměstnanec kvůli svému handicapu měl snížený úvazek či nepracoval X hodin v kuse, ale tak, jak mu to jeho zdravotní stav dovolí. Při práci z domova si však dělá podle sebe a finální výstup může být daleko lepší než u člověka, který by to samé vypracoval v kanceláři. Navíc na jeho mzdu můžete dostávat i dotace, čímž se vám sníží výdaje na platy.

Podobně to funguje i s ženami na mateřské dovolené, které se i v roce 2020 stále bojí řada firem zaměstnat, ačkoliv právě ony jsou naopak kvůli zkušenostem z domova a staráním se o domácnost i dítě v časovém presu schopné během pár hodin zvládnout to, co třeba řadovému pracovníkovi v kanceláři zabere celý den. Oproti jejich běžným povinnostem je „obyčejná práce“ jen brnkačka. A progresivní zaměstnavatelé to dobře ví. I proto mají s maminkami velmi dobré zkušenosti.

I vztah na dálku může fungovat

Jste zaměstnavatel a uvažujete o zavedení institutu home office? Neboje se angažovat osoby třeba i z opačného koutu republiky. Práce z domova totiž může být daleko efektivnější, než si myslíte.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *