Jaké jsou náklady na práci v coworkingu?

práce na dohodu

Práce v coworkingu je čím dál oblíbenější jak u freelancerů, tak lidí, kteří pracují z domova. A není se čemu divit, protože sice stále děláte sami na sebe nebo na dálku, ale zároveň neztratíte kontakt s lidmi a máte možnost si dopřát to, co vám chybí – nezávazný smalltalk v kuchyňce, kafíčko a s ním spojené probrání událostí uplynulého víkendu apod. Ale na kolik tahle „sranda“ vyjde?

Co ovlivňuje cenu?

Náklady na práci v coworkingu se samozřejmě různí. A promítá se do ní vícero proměnných. Jednou z nich je lokalita sdíleného pracoviště, protože geografické umístění má obecně vliv na ceny služeb. Ať už jde o pivo v místní hospodě, ostříhání vlasů v kadeřnictví nebo coworking, ve větším a ekonomicky silnějším městě zaplatíte víc, než v menším městečku v pohraničí nebo chudším kraji. Praha (a do jisté míry i Brno) si tedy hrají vlastní ligu, která je cenovou politikou někde jinde od zbytku země.

Cena taky odráží, jaké typy prostor využíváte. Pronájem obyčejného pracovního místa v open space kanceláři bude levnější než nějaká společenská místnost, kde můžete organizovat školení, porady nebo semináře, protože se tam většinou vejde alespoň 10-15 lidí, takže sazba bude řádově vyšší než u klasického stolku s židlí.

Dalšími faktory, který ovlivňují náklady na práci v coworkingu, je způsob a frekvence využití jeho služeb. V současné době existují 4 hlavní tarify, od kterých se typicky počítá cena za sdílené pracoviště:

  • Hodinový.
  • Jednorázový.
  • Měsíční, týdenní.
  • Permanentka

Hodinový tarif je jasný – přijdete si, odpracujete si, co potřebujete a zaplatíte za každou hodinu, kterou jste v coworku strávili. Jednorázový tarif funguje na denní bázi, kdy uhradíte jednorázový poplatek a pak už si tam můžete být, jak dlouho chcete. Časově určeným tarifem (například na týden, měsíc nebo rok) si za fixní cenu předplatíte možnost být ve sdíleném pracovišti, kdykoliv během domluvené doby budete potřebovat. A permanentka označuje většinou časově neomezené předplatné na určitý počet hodin strávených mezi ostatními pracanty.

Jde tedy o klasický finanční „paradox“, že čím déle budete pracovat v coworkingu, tím více budete platit, ale zároveň se vám to i vyplatí, protože tím levnější to budete mít v přepočtu na hodinu. A pak už záleží pouze na vás, jak často chcete využívat tyto prostory.

Zkušenost ze severu Čech

Já sám jsem několikrát byl v libereckém coworku, kde byl jednorázový poplatek 100 korun. Docela mi to vyhovovalo, protože pak jsem tam chtěl podvědomě vydržet alespoň těch 5-6 hodin, aby se mi to co nejvíc vyplatilo. Fixní cena mě tam tedy donutila být (a tím pádem i pracovat) déle, než by tomu bylo v případě, kdyby tam byla pouze hodinová sazba.

Tak to funguje na severu Čech, ale jak se ceny v návaznosti na způsob využití projeví jinde? Suverénně nejdražší je samozřejmě Praha. Následuje Brno a poté až Ostrava a ostatní krajská města. Nejlevnější pak v průměru logicky bývají menší města.

A jak to tedy vypadá konkrétně?

Hodinový tarif v pražských coworcích se průměrně pohybuje mezi 240 až 360 korunami a měsíční neomezené členství (bez jakýchkoliv dodatečných služeb) stojí od 2,5 do 4,5 tisíc. V Brně můžete využít jednorázové vstupné od 150 do 290 korun či měsíční členství, které se průměrně pohybuje v rozmezí od dvou do třech tisíc korun. Ostravské coworky (a v průměru i další krajská města) nabízejí hodinový tarif od 120 do 290 korun a měsíční členství od 1500 do 2,5 tisíc korun. Okresní a menší města nabízejí jednodenní vstupy od 60 do 200 korun a měsíční členství v průměru od jednoho do 2 tisíc korun.

… a jak to máte vy? Vyhovuje vám spíše hodinový sazebník při využívání coworku, nebo preferujete jednorázový vstup či tarif ve formě permanentky? Podělte se s námi v komentáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *