Koronavirová pandemie práci z domova nezastaví

Koronavirus sem, koronavirus tam, všude, kam se podívám. To je věta, která asi dnes a denně zní každému v uších. Bohužel je to realita a všichni se s tím musíme nějak poprat. A to i v rámci zaměstnání, podnikání apod. Vydělávat přeci musíme. Práce z domova neboli home office je jednou z těch pozitivních možností. Bohužel ne všichni ji můžeme využít.

Denní režim při práci z domova

Jak ale vypadá takový den v rámci zákazu pohybu osob s home office? O své zkušenosti se s vámi podělí žena, pečující o dvě nezaopatřené děti – jedno školou povinné, druhý stupeň základní školy a druhé desetiměsíční. Na vše jsem sama, protože partner je pracovně na půl roku v zahraničí – a kdoví, jestli se za těch půl roku vrátí…

Ranní budíček cca mezi půl šestou a šestou. Nejprve se postarat o malého prcka, protože když je hladový, tak bývá neskutečně protivný. Naštěstí větší ratolest už sebepéči zvládne sama. Už v tomto čase se mi hlavou honí myšlenky o tom, co vše během dne musím pracovně zvládnout, obsah mého článku, jaké příspěvky připravím na Facebook firemním klientům, kolik revizí mě asi čeká atd. Jo, s čistou hlavou to hold někdy skutečně nejde. Zvlášť, když se začne sypat tak nějak všechno najednou. Střevní viróza všech členů rodiny, nachlazení nejmladšího – rýma a kašel, růst zubů, a nakonec ještě šestá nemoc. Není toho už nějak moc?

Výhoda aspoň v zaměstnání. Práce z domova skutečně nabízí velké spektrum možností, zvlášť pro zaměstnance s částečným úvazkem. Nemusím nikam dojíždět, zvlášť teď je tohle na programu dne, s nikým se potkávat. Naplánuji si pracovní čas tak, jak budu potřebovat. I když člověk musí počítat s tím, že někdy ani ty plány hold nevyjdou, jak bychom potřebovali. Zasáhne vyšší moc a najednou jsou tady problémy s pracovním notebookem. Ty už jsou tedy dlouhodobé, ale zrovna teď? První pondělí po jarních prázdninách, uzavřené školy díky koronaviru a na mě se to valí ze všech stran. Komunikace se školou jen on-line, a to i s jednotlivými pedagogy. Zadávání úkolů, poznámek, sledování výukových videí. Jak mám stihnout práci?

Takže, pokud máte vykonávat práci z domova, připravte se na vše, a hlavně na tohle:

  1. Zaměstnavatel by vám měl zajistit tak výkonné pracovní pomůcky, které odpovídají vašemu oboru. Věřte, že jinak se budete zbytečně peklovat třeba jen s maličkostmi a otrávíte si tím celý den, ať už pracovní, tak i ten osobní. A se zbytečně vyčerpanou hlavou se skutečně pracovat nedá.
  2. Máte-li malé dítě a v noci nespíte z několika důvodů, tak se připravte na to, že pokud si nezajistíte hlídání, tak neuděláte ani práci a ani si s prckem neodpočinete zrovna když přes den spí.
  3. I když je kvůli koronaviru omezen pohyb, na procházku jít můžete, a dokonce to je žádoucí, zvlášť za slunečného počasí. Nepanikařte. Udělejte to. Vyčistěte si hlavu, uvolněte se, načerpejte energii. Hlavně se nezdržujte ve velké skupině, vytáhněte někoho zdravého z rodiny. Nezapomeňte si nasadit roušku, případně i ochranné brýle a pokud si potřebujete cestou vyřídit nákupy, vezměte si jednorázové rukavice. Opatrnosti v této době není nikdy dost.
  4. Zůstávejte v on-line kontaktu se svými kolegy z práce. A to nejen s nimi, nezapomínejte ani na svou rodinu, přátele, známé. Občas vlídné slovo a povzbuzení hodně pomůže.
  5. Výhoda na vaší straně je v podobě času. Potřebujete se dopoledne věnovat něčemu jinému? Klidně to udělejte. Pokud nic pracovně nehoří, zvládnete vše třeba odpoledne, někdo zase večer. Pro mě je v současné době na prvním místě rodina a péče o ni. Takže jakmile mám třeba jen pár minut – 10, 20…, sednu k notebooku a píšu třeba tento článek 😉 nebo vyřídím e-mailovou komunikaci s klientkou. Pracovní věci mi sice zaberu tak nějak skoro celý den, ale aspoň nemám výčitky, že jsem rodinu odsunula na druhou kolej, zvlášť v této těžké době. Tuto skutečnost ocení lidé s částečným úvazkem, tak jako já.
  6. Nemusíte jít s platem dolů díky čerpání OČR. Jakmile pracujete doma, tak ani koronavirus vás nezastaví a dokážete se plnohodnotně postarat o své školou povinné děti. Ale obrňte se nervy. Zřejmě jednodušší to budou mít muži než ženy.

Práce z domova – resumé

Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Vše se děje pro něco a je jen na nás, jak se s tím popereme a hlavně, jak se k tomu všemu postavíme pro další období. Díky práci z domova nemusíte řešit problémy s celodenním hlídáním, nakupováním po práci při cestě domů, dojížděním atd. Třeba i někteří zaměstnavatelé si uvědomí přínosy home officu a nebudou mít problém zřídit taková místa i nadále, nejen v době nouzového stavu v případě koronavirové pandemie.

Takže všem přeji mnoho úspěchů, zdraví a pevných nervů. Zapracujte na sebedisciplíně, ukázněnosti a pokoře a věřím, že vše společně ve zdraví zvládneme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *